SOS
Silniční Ostrovní Speciál je kololoď, na které věnujeme zvláštní pozornost i cyklistům se silničními koly. Těm je přizpůsoben zejména výklad průvodce s doporučenými cyklotrasami i pro silničáře.
Jak v roce 2025?
Letos nevypisujeme žádný zvláštní termín SOS, silničáři mají volnější pole působnosti a mohou se zúčastnit v libovolném kololodním termínu vyjma MTBexpertu.
Kvalitní povrch a panoramata bez aut
Asfalt je hladší než v Česku, bez děr, mrazy netknutý, často úplně nový. Scénické, mnohdy hřebenové silnice poskytují skvělé výhledy. Provoz aut je zpravidla minimální, silnice tedy patří vám. Zvláště v květnu jsou zelené, kvetoucí a provoněné ostrovy potěchou pro vaše smysly i plíce. Lze však vybrat jakýkoliv kololodní termín podle vaší chuti.
Kolik a kudy se dá najet?
Na mnohých ostrovech a přilehlé pevnině můžete (ale nemusíte) natočit i dost přes 100 km denně, přičemž většinu úseků projedete jen jednou, menšinu dvakrát (zpravidla tam a zpět). Od neděle do další soboty tak můžete najet až k tisícovce kilometrů. Profil je rozmanitý, převážně zvlněný až kopcovitý. Jezdí se většinou po kvalitních silnicích střední šířky s vodorovným značením (čáry dělící i okrajové), výjimečně po užších asfaltových silničkách bez vodorovného značení.
Pro koho je SOS?
SOS (Silniční Ostrovní Speciál) je nejen pro silničáře, právě jim se však výklad průvodce a itinerář přizpůsobí více než na běžné kololodi. Navíc je pravděpodobné, že se více silničářů sejde na stejné plavbě a pak spolu můžou jezdit anebo sdílet dojmy. Na logem SOS označenou kololodní plavbu se můžou vydat i jezdci na krosových (trekových) nebo horských kolech – např. partneři/partnerky nebo kamarádi silničářů – i ti dostanou informace, na které jsou zvyklí z kololodi.)
Pro koho SOS není?
Pro jezdce „s klapkami na očích“, tedy pro ty, kterým je úplně jedno, kudy jedou. Pro ty, kteří trvají na velkém výběru z různých druhů specifické sportovní stravy podávané nikoliv v přesný čas, ale v delším časovém rozmezí. Pro ty, kteří trvají na přesném splnění naplánovaných jízdních dávek za každých okolností.
Kterou plavební cestu vybrat?
Nejvíc lze na silničním kole najet na Jubilejní, Střední a Jižní cestě. V roce 2017 jsme puncem SOS opatřili první termín Jubilejní cesty: hodně jsme najeli na Hvaru, na Korčule, na Pelješci i na pevnině (dost přes 100 km každý z těchto dnů, na Pelješci po dva dny). Výjimkou byl ostrov Lastovo, na kterém je jen 30 km silnic (chrti je projeli dvakrát tam a zpět). V pátek (a někdo v sobotu) jsme dali vrcholovou prémii do 1762 m n. m.
Další informace ke kololodi zde.
Zkušenosti z Jubilejní cesty jeté Radkem Malinou na silničním kole na jaře 2016 najdete zde.