Obsah,


Facebook YpuTube Menu


Podmenu

Koloráno

… časnou Prahou bez lidí

v neděli 21/6/2020

Východ slunce z místa nedaleko od restaurace Na Vinici

START  

4.00 – 5.00 Náměstí Václava Havla, Praha 1 – Nové Město (u Nové scény Národního divadla)

CÍL        

8.00 – 12.00 Restaurace Na Vinici, Peroutkova 2, Praha 5 – Smíchov

CENA   

100 Kč/os. na místě, pro účastníky v kolodresu GEOTOUR/KOLOLOĎ zdarma

POTVRZENÍ                       

Prosím potvrďte svoji účast s uvedením jmen a příjmení účastníků do čtvrtka 18/6/2020 na geotour@geotour.cz. Do předmětu napište “KOLORÁNO”.

*********************************************************************************************************

Než znovu – letos se zpožděním – vyplujeme v Chorvatsku, nabízíme vám zajímavou akci v Česku: za letního slunovratu, v závěru mystické nejkratší noci a za svítání nejdelšího dne v roce. Neprospěte příležitost: k Jadranu přes Prahu.

Díky časnému rozbřesku i absenci davů zahraničních turistů máte jedinečnou možnost být s Prahou sami a zvědět věci netušené. Liduprázdné uličky Hradčan, Malé Strany i Starého Města, kde jindy masami neprorazíme. Autprázdné třídy jindy zahlcené provozem. Pražské památky známé i neznámé, místa, kudy procházely dějiny kdysi i nedávno, neobvyklé výhledy i kousky přírody, jaké bychom ve velkoměstě nečekali.

Vhodné pro místní i přespolní. Mimopražským doporučujeme spojit s víkendovým výletem do Prahy, takový se jen tak nemusí opakovat. Na dvě noci v centru se ubytujete za běžnou cenu jedné noci na periferii.

Na startu vás vybavíme mapou formátu A3, ale abyste to neměli moc jednoduché, bude to faksimile části oficiálního Orientačního plánu hl. m. Prahy z roku 1929 (výřez níže). Některé ulice se dnes jmenují jinak, některé dnešní stavby ještě nestály. Na mapě bude vyznačeno 33 kontrol. Dáme vám i menší papír s popisem kontrol (podle současného stavu) a otázkami k nim. Vaše odpověď prověří, jestli jste u kontroly skutečně byli – správná je za 1 bod (to jsme změnili). Pořadí kontrol a trasa je vaší volbou; nestihnete-li všechny, nevadí.

Není to závod na čas, je to poznávací a zážitková hra. Jde hlavně o to, abyste si ji užili. Nespěchejte zbytečně, času máte dost, užijte řádně atmosféru místa. Jedete sami, v páru, v rodince anebo ve skupince, dle vaší volby.

Soutěž pokračuje v zahradní hospodě Na Vinici, kde se každý nápoj* vypitý do 12 hodin počítá za 1 bod. Na závěr ve 12 hodin bude vyhlášení správných odpovědí a tombolička. 

Praktické informace:

Jak? Co s sebou?

Svobodně. Na kole sportovně, nebo rekreačně. Kvůli pověstným kočičím hlavám, zákeřným obrubníkům, úkladným kanálům, záludným tramvajovým kolejím, ale i kvůli terénním vložkám (nějaký makadam je i v Praze) doporučujeme kolo horské. Začínáme za tmy, takže svůj bicykl osvětlete, mějte na sobě reflexní prvky (na geotouřích dresech jsou) a vezměte i čelovku na čtení mapy. Můžete ale jezdit i na koloběžce, jednokolce nebo MHD, chodit pěšky nebo běhat (BĚHORÁNO?), anebo se plížit. Elektrokola jsou povolena – vytvoří zvláštní kategorii, nabíjení v cíli však možné není.

Kololoď si můžete připomenout i přeplavbou Vltavy jedním z pražských přívozů, které berou kola. A na některém z pražských vltavských ostrovů si představte svůj oblíbený ostrov jadranský.

Vezměte tužku pro psaní odpovědí. Zámek na kolo se může hodit. Používat lze i mobil – ať už jako poznámkový blok anebo jako podpůrnou, současnou mapu (pro upřesnění té papírové, historické).  

Je to náročné?

Stejně jako na kololodi náročnost ovlivníte vlastním výběrem trasy a jízdním stylem. Praha je kopcovitá. Chcete-li projet všechny kontroly, počítejte s převýšením blízkým lehčímu kololodnímu dni na jadranském ostrově a se vzdáleností kolem 40 – 50 km. Stejně jako KOLOLOĎ vyžaduje i KOLORÁNO schopnost samostatné orientace v mapě a v terénu, tentokrát městském. Každý účastník je odpovědný za sebe i za své věci a může být fotografován nebo snímán, za děti ručí rodiče.  

Kam s autem?

Nepřijedete-li do Prahy vlakem, parkovat autem můžete mezi pátkem 20h a pondělím 8h v uličkách v okolí cíle (restaurace Na Vinici) bezplatně, místo tam najdete vždycky. Chcete-li mít parkování zajištěné, doporučujeme si ho předem domluvit v tradičních Garážích Procházka (dobře položené vzhledem ke startu i cíli, světlá výška 238 cm – kola je tedy vhodné sundat se střechy nikoli vjezdem):  www.garage-parking.cz, eventuálně vybrat z různých garáží www.mrparkit.com . Ubytování si zařídíte sami, výběr je teď slušný.

Kde jíst a pít? Kam s kolem?

Restaurace Na Vinici má velkou ohrazenou zahradu, do které si můžete vzít kolo. Otevřeno bude mimořádně pro GEOTOUR od 8 hodin, šéfkuchař Tomáš bude mít i nějaká teplá jídla a polévky už od začátku. Restaurace má pro účastníky KOLORÁNA celkovou kapacitu 150 míst, v případě jejího naplnění lze hřadovat opodál u samoobsluhy (7-21h) s nápojem plechovkovým. Dojde-li k rovnocennému sporu o místo u stolu, přednost má účastník v geotouřím dresu.

Jak s placením a oděvy?

Prosím dostavte se na start se 100 Kč bankovkou/os., nebo oblečeni v kolodresu GEOTOUR/KOLOLOĎ, který je legitimací pro bezplatnou účast: může to být archivní modrý, šedý „Belly Booster“ anebo nový „zeleňák“. Výhradně za deště je pak povoleno kolodres překrýt větrovkou, pláštěnkou apod., ideální je naše „žlutka“. Pro případ vstupu do interiéru je nutno mít přes ústa a nos geotouří kološátek „zeleňák“ nebo „šeďák“, v nouzi roušku „no name“. Nápoje a jídla v restauraci Na Vinici se platí individuálně nebo po skupinkách.

Za vaše potvrzení účasti mejlem vám předem děkujeme, po něm vám už mejlovat budeme pouze v případě nějaké mimořádnosti. Akce se koná za každého počtu účastníků a za každého počasí – i za deště je Praha magická. Počet účastníků je omezen na 500.

S respektem k vynálezcům akce „Cyklosvítání“ břím Cabanům, jejíž ideje KOLORÁNO rozvíjí, mapu a kontroly s otázkami připravil Milan Komanč Horký + Viktor Slavík a KOLORÁNO zastřešuje i sponzoruje Váš GEOTOUR.

INVENTED BY  … CABANI

DEVELOPED BY … KOMANČ & VIKTOR

POWERED BY … GEOTOUR

 *jedním nápojem se rozumí káva, 0,5l limonáda, 0,5l sodovka, 0,5l pivo Gambrinus 10° nebo Prazdroj 12°, 2 dl vína, 1 panák kořalky. 

Orientační plán hl. m. Prahy 1929 - výřez      

Toto je výřez mapy, kterou dostanete, s příkladem pro tuto chvíli pouze dvou zakreslených kontrol. Příkladný popis kontroly č. 4 by mohl být: Věž pivovaru U Fleků. Otázka: Jaké zvíře je na věži? Správná odpověď: Medvěd. — Skutečná mapa 21/6/2020 bude ve formátu A3, kontrol na ní bude asi 28 a kontrola U Fleků na ní nebude.

2020:

 

 Obsah,