Obsah,


Facebook YpuTube Menu

Jadran do hloubky. Všemi smysly.


Podmenu

Počasí

Na Jadranu je „ljepo“

Na ostrovech Jadranu a v pobřežních oblastech Chorvatska je typické středomořské podnebí, které se vyznačuje slunečným, suchým a teplým obdobím zhruba od konce dubna do konce října. Zejména na jaře, v babím létě a na podzim je obvykle tepleji, více sluníčka a méně deště než ve stejné době u nás. Prší jen občas, v průměru tak jednou za týden až deset dnů; déšť je zpravidla krátký, teplý a po dešti se neochladí tak jako ve střední Evropě. Průměrná doba slunečního svitu je o 30% delší než na jižní Moravě (dny jsou stejně dlouhé, oblačnosti je však méně).

Více extrémů

V souvislosti s celosvětovými výraznějšími změnami podnebí, s většími extrémy a s častějším průběhem počasí neobvyklým pro dané období se můžeme i na Jadranu setkat třeba se silnějším deštěm uprostřed léta, stejně jako může zas být úplně bez srážek a velmi teplý celý duben nebo listopad.

Roční pravidelnosti nehledejte

Vůbec tedy není zřejmé, že na podzim o dva týdny později (nebo na jaře o dva týdny dřív) je větší zima a deštivo. Také nevěřte zasvěceným řečem typu „po třetím týdnu v září se to vždycky láme a pak už je pořád ošklivě“. Nebo: „druhý týden v červnu vždycky proprší“. Může se to totiž „zlomit“ třeba v polovině léta, týden je větrno, honí se mraky, sprchne častěji, a pak se to zase „zlomí“ zpět. A další rok je to zase jinak.

„Léto“ v květnu nebo říjnu

Denní teploty vzduchu v květnu a říjnu jsou srovnatelné s průměrnými letními teplotami u nás. Největší pravděpodobnost velkého tepla, a to i v noci, je v srpnu. Letní teploty vzduchu však jen zřídkakdy přesahují 30°C. Počet „tropických“ dnů v létě může dokonce být větší u nás než na Jadranu. Právě tak se projevuje klimatizační efekt masy mořské vody.

Mráz na severu, tropy na jihu?

Navzdory zažitým představám jsou rozdíly v teplotách mezi severozápadem (Kvarner, severní Dalmácie) a jihovýchodem (střední a jižní Dalmácie) poměrně malé, v průměru jen 1-2 °C u teploty jak vzduchu, tak moře. Slunečního svitu je na JV průměrně o 4% více než na SZ.Obsah,