Obsah,


Facebook YpuTube Menu

Na kololodi vás naše mapy navedou do cíle.


Podmenu

Naše mapy

mapy

mapy-1

 

Mapy, které jsme vydali veřejně

Po prvním vydání našich map v roce 2010 následovalo druhé v roce 2012.

Aktuální vydání je rozšířeno zejména o zajímavé oblasti pobřeží. Ve dvou mapových listech jsou zobrazena i nově zmapovaná území.

Měřítko našich map je 1 : 100 000.

Zobrazená oblast je rozdělena do dvou listů:

1. Šolta, Brač, Hvar, Vis, Korčula, Makarska, Biokovo

2. Pelješac, Lastovo, Mljet, Elafiti, Neretva, Dubrovnik

mapy-2

Cena je 200 Kč za celou sadu při zakoupení v kanceláři Geotouru, při poslání k vám domů na dobírku + 100 Kč (platí pro dobírku po Česku). Za stejnou cenu můžete mapy v Česku koupit ve specializovaných mapových prodejnách, kde dostanete i oba mapové listy (1. nebo 2.) za 199 Kč každý. K dostání jsou i v internetových obchodech – např. amazon.com.uk ($10.95).

Od září 2016 můžete mapy koupit v Chorvatsku u pump INA na dálnici směrem ke Splitu i na místech, která jsou na mapách zobrazena (59,90 kn za kus).

Naše mapy jsou kladně hodnoceny českými i chorvatskými médii a odborníky.

Další nové, zatím neveřejné mapy 

S velkým nasazením našeho mapérského týmu (Jan a Klára Vodňanští, Veronika Chladová, Zdeněk Kukal, s podporou kolektivu kololodních průvodců) jsme v roce 2018 dokončili mapování ostrovů severní Dalmácie a Kvarneru a části poloostrova Istrie. “Pokryli” jsme tedy už kompletně všechny pravidelné plavební cesty Geotouru, a tedy všechny logicky možné cyklotrasy. Mezi nejzajímavější, na kole “jetelné”, námi nově zmapované ostrovy patří Pag, Rab, Dugi otok, Lošinj, Pašman, Ugljan, Zlarin, Prvić, Molat, Žirje, Čiovo, Krk, Cres a část Istrie (oblast Učky). Tyto nejnovější mapy jsou zatím určeny exkluzivně pro kololodní účastníky, na listech A4 + jako offline digitální mapy. Rozdíl v přesnosti oproti mapám, které jsme museli používat dřív, je propastný. Zejména terénní MTB jezdci objeví díky našim novým mapám makadamy a kozí stezky dříve netušené.

Novinka: naše offline digitální mapy

Od jara 2018 jsou naše mapy bezplatně k dispozici kololodním účastníkům ke stažení do jejich mobilních zařízení pro použití offline. Tyto mapy umožní snadnou orientaci podle GPS a plynulou změnu měřítka (tj. zvětšování nebo zmenšování). Digitální mapy pokryjí celé území, které v součtu pokrývají naše mapy vydané veřejně i naše mapy zatím neveřejné. V rámci pokynů na cestu nedlouho před odjezdem obdrží každý účastník unikátní kód, s jehož použitím si může mapu stáhnout do svojí placičky. Digitální mapy jsou jinak neprodejné; jsou k dispozici exkluzivně těm účastníkům plavebních zájezdů GEOTOURu, kteří mají zakoupený zájezd a chystají se vyplout. Digitální mapy obsahují i doplňkové textové informace.      

Proč jsou naše mapy tak převratné?

Dosud vydané mapy oblast pokrývající byly založeny většinou na mnoho desetiletí starém mapovém díle z dob socialistické Jugoslávie. Zejména neasfaltové cesty v těchto mapách zobrazené už většinou neexistují a naopak – mnoho nových cest je v terénu ve skutečnosti, na mapách však ne. Offline OSM mapy (např. maps.me a mapy.cz) zveřejněné v poslední době jsou sice pokrokem, avšak kvůli způsobu své tvorby (editace umožněna všem) a zjednodušenému zobrazení jsou leckdy nepřesné, a to zejména v řádu cest (leckdy špatné rozlišení povrchů, schůdnosti a sjízdnosti cest na kole). Jakkoliv je to na hraně autorského práva, svým způsobem nás těší, že dobrovolní editoři OSM map čerpají na Jadranu i z našich map. 

Naše mapy naproti tomu zachycují co nejpřesněji současný stav komunikační sítě s důrazem právě na neasfaltové cesty v terénu, což je neocenitelnou hodnotou zejména právě pro cyklisty – MTB (bikery) i cykloturisty. Naše mapy jsou jediným novým, původním a aktuálním mapovým dílem (u nás, v Chorvatsku i na světě), které věrně a přitom komplexně zobrazuje všechny ostrovy chorvatského Jadranu a vybrané úseky pobřeží (pevniny). 

Nejen mapy, ale i malý průvodce, slovníček, ostrovní statistika a adresář

Naše veřejně vydané mapy a offline digitální mapy jsou doplněny popisy zajímavých míst a jevů.

Z textů se dozvíte mimo jiné

Součástí map je také trojjazyčný slovníček praktických pojmů, které využijete při cestování: jeho součástí jsou i zeměpisné a orientační pojmy v mapách obsažené, počasí včetně typických jadranských větrů i s jejich charakteristikou, lodní a námořní výrazy, jídlo a ryby, se kterými se můžete setkat v moři nebo na talíři. Následuje ostrovní statistika – přehled zobrazených obydlených ostrovů se zajímavými geografickými i demografickými údaji. Doprovodné texty jsou převážně trojjazyčné – v chorvatštině, češtině a angličtině. 

Mapy vznikly díky kololodi – jak a proč?

mapy-3

Když jsme v roce 1999 uvedli jako světovou novinku v Dalmácii naši kololoď, postrádali jsme dobré mapy. Cesty jsme museli v terénu doslova hledat. Zprvu náhodně, později soustavně.

Absence kvalitních map potřebných pro orientaci v terénu přiměla Bohumila Háje, kartografa, tvůrce českých cyklomap a zakladatele mapového vydavatelství SHOCart a Zdeňka Kukala, geografa, tvůrce kololodi a majitele CK Geotour, připravit a vydat ve spolupráci s dalšími profesionály mapy vlastní. V nich dáváme i veřejnosti (naší, chorvatské i světové) k dispozici výsledky systematického terénního průzkumu, který kololodní aktéři (organizátoři, průvodci i někteří zákazníci) původně prováděli hlavně v zájmu dobrého informování účastníků kololodí a z lásky: k dalmatským ostrovům, k objevování na kole, ke geografii.

mapy-4

Od roku 2005 jsme většinu cest použitelných pro jízdu na kole zaznamenali tracklogy GPS (digitální stopy projetých tras v souřadnicovém systému). Tyto tracklogy geografové Jan Vodňanský a Veronika Chladová odborně interpretovali v kombinaci se satelitními a leteckými snímky a vytvořili linie komunikací a vrstevnicový model. Liniím komunikací jsme pak systematicky přiřadili v různých úsecích různé kategorie podle aktuálního stavu – od cest dobře sjízdných i pro treková (krosová) kola, přes cesty sjízdné spíše pro horská kola, až po technické singletracky (terénní stezky) pro MTB experty. V mapové legendě je kvalita cest vyznačena jasnými symboly – piktogramy.

Kartograf Bohumil Háj vytvořil originální mapový podklad a pečlivě zapracoval všechny aktuální informace a bodové, liniové i plošné prvky a dovedl dílo k publikaci.

Mapy zatím používané neveřejně jsme připravili alternativními metodami, které umožňují do budoucna snazší editaci a zahrnování změn.

Všechny mapy průběžně aktualizujeme.

České mapy do světa

Tradice českých turistických map je dlouhá a úspěšná. Tvorba map v kombinaci s terénním turistickým značením je jedním z oborů, ve kterém jsme na světě mezi nejlepšími, ne-li nejlepší vůbec. Pro vydavatele i jejich spolupracovníky je ctí mít možnost přenést kus této naší tradice do oblasti, která nám, Čechům, tak přirostla k srdci, a která je bezesporu jedním z nejhezčích ostrovních a pobřežních území světa.

Budeme rádi, když vám mapy usnadní orientaci při cestování – ať už při vašem kololodním putování, anebo při cyklistickém nebo turistickém pobytu, pro který si třeba vyberete některý z ostrovů.

 Obsah,