Obsah,


Facebook YpuTube Menu

Na kololodi vás naše mapy navedou do cíle.


Podmenu

Naše mapy

mapy

mapy-1

Mapy, které jsme vydali veřejně

Po prvním vydání našich map v roce 2010 následovalo druhé v roce 2012.

Aktuální vydání je rozšířeno zejména o zajímavé oblasti pobřeží. Ve dvou mapových listech jsou zobrazena i nově zmapovaná území.

Měřítko našich map je 1 : 100 000.

Zobrazená oblast je rozdělena do dvou listů:

1. Šolta, Brač, Hvar, Vis, Korčula, Makarska, Biokovo

2. Pelješac, Lastovo, Mljet, Elafiti, Neretva, Dubrovnik

mapy-2

Cena je 398 Kč za celou sadu při zakoupení v kanceláři Geotouru, při poslání k vám domů na dobírku + 100 Kč (platí pro dobírku po Česku). Za stejnou cenu můžete mapy v Česku koupit ve specializovaných mapových prodejnách, kde dostanete i oba mapové listy (1. nebo 2.) za 199 Kč každý. K dostání jsou i v internetových obchodech – např. amazon.com.uk ($10.95).

Nově od září 2016 můžete mapy koupit v Chorvatsku u pump INA na dálnici směrem ke Splitu i na místech, která jsou na mapách zobrazena (59,90 kn za kus).

Naše mapy jsou kladně hodnoceny českými i chorvatskými médii a odborníky.

Další mapy nově dokončené v roce 2015

S velkým nasazením našeho mapérského týmu (Jan a Klára Vodňanští, Veronika Chladová, Zdeněk Kukal) jsme k červnu 2015 dokončili mapy ostrovů severní Dalmácie a části Kvarneru včetně vnitrozemí Trogir – Primošten. „Pokryli“ jsme tedy kompletně i Západní a Pátou cestu, kde dosud zbývalo několik nezmapovaných úseků. Mezi nejzajímavější, na kole „jetelné“, námi nově zmapované ostrovy patří Pag, Rab, Dugi otok, Lošinj, Pašman, Ugljan, Zlarin, Prvić, Molat, Žirje a Čiovo. Tyto nejnovější mapy jsou zatím určeny exkluzivně pro kololodní účastníky, na listech A4. Rozdíl v přesnosti oproti mapám, které jsme museli používat dřív, je propastný. Zejména terénní MTB jezdci objeví díky našim novým mapám makadamy a kozí stezky dříve netušené.

Proč jsou mapy tak převratné?

Dosud vydané mapy oblast pokrývající byly založeny většinou na mnoho desetiletí starém mapovém díle z dob socialistické Jugoslávie. Zejména neasfaltové cesty v těchto mapách zobrazené už většinou neexistují a naopak – mnoho nových cest je v terénu ve skutečnosti, na mapách však ne. Naše mapy naproti tomu zachycují co nejpřesněji současný stav komunikační sítě s důrazem právě na neasfaltové cesty v terénu, což je neocenitelnou hodnotou zejména právě pro cyklisty – MTB (bikery) i cykloturisty. Mapy jsou jediným novým, původním a aktuálním mapovým dílem (u nás, v Chorvatsku i na světě), které věrně a přitom komplexně zobrazuje oblast ostrovů Dalmácie s přilehlým pobřežním územím.

Jaké území mapy zobrazují?

Středodalmatské a jihodalmatské ostrovy, poloostrov Pelješac a k němu přilehlý pás pobřeží od Omiše až k Dubrovníku včetně pohoří Biokovo, delty Neretvy a Dalmatského záhoří, tj. ta místa v Dalmácii, která jsou pro aktivní cestování a zejména ježdění na kole nejzajímavější. Od ostrova Mali Drvenik na severozápadě po ostrov Lokrum na jihovýchodě; ze známějších a větších ostrovů jsou to Brač, Hvar, Korčula, Vis, Mljet, Šolta a Lastovo. V nových, zatím veřejně nevydaných mapách, máme ostrovy severní Dalmácie a části Kvarneru + část přilehlého vnitrozemí.

Nejen mapy, ale i malý průvodce, slovníček, ostrovní statistika a adresář

Naše veřejně vydané mapy jsou doplněny popisy zajímavých míst a jevů.

Z textů se dozvíte mimo jiné

Na druhém mapovém listu je také trojjazyčný slovníček praktických pojmů, které využijete při cestování: jeho součástí jsou i zeměpisné a orientační pojmy v mapách obsažené, počasí včetně typických jadranských větrů i s jejich charakteristikou, lodní a námořní výrazy, jídlo a ryby, se kterými se můžete setkat v moři nebo na talíři. Následuje ostrovní statistika – přehled všech zobrazených obydlených ostrovů se zajímavými geografickými i demografickými údaji. Doprovodné texty jsou převážně trojjazyčné – v chorvatštině, češtině a angličtině. Na obou mapových listech je adresář potapěčských center.

Mapy vznikly díky kololodi – jak a proč?

mapy-3

Když jsme v roce 1999 uvedli jako světovou novinku v Dalmácii naši kololoď, postrádali jsme dobré mapy. Cesty jsme museli v terénu doslova hledat. Zprvu náhodně, později soustavně.

Absence kvalitních map potřebných pro orientaci v terénu přiměla Bohumila Háje, kartografa, tvůrce českých cyklomap a zakladatele mapového vydavatelství SHOCart a Zdeňka Kukala, geografa, tvůrce kololodi a majitele CK Geotour, připravit a vydat ve spolupráci s dalšími profesionály mapy vlastní. V nich dáváme i veřejnosti (naší, chorvatské i světové) k dispozici výsledky systematického terénního průzkumu, který kololodní aktéři (organizátoři, průvodci i někteří zákazníci) původně prováděli hlavně v zájmu dobrého informování účastníků kololodí a z lásky: k dalmatským ostrovům, k objevování na kole, ke geografii.

mapy-4

Od roku 2005 jsme většinu cest použitelných pro jízdu na kole zaznamenali tracklogy GPS (digitální stopy projetých tras v souřadnicovém systému). Tyto tracklogy geografové Jan Vodňanský a Veronika Chladová odborně interpretovali v kombinaci se satelitními a leteckými snímky a vytvořili linie komunikací a vrstevnicový model. Liniím komunikací jsme pak systematicky přiřadili v různých úsecích různé kategorie podle aktuálního stavu – od cest dobře sjízdných i pro treková (krosová) kola, přes cesty sjízdné spíše pro horská kola, až po technické singletracky (terénní stezky) pro MTB experty. V mapové legendě je kvalita cest vyznačena jasnými symboly – piktogramy.

Kartograf Bohumil Háj vytvořil originální mapový podklad a pečlivě zapracoval všechny aktuální informace a bodové, liniové i plošné prvky a dovedl dílo k publikaci.

Mapy zatím používané neveřejně jsme připravili alternativními metodami, které umožňují do budoucna snazší editaci a zahrnování změn.

Všechny mapy průběžně aktualizujeme, abychom měli pro vás stále k dispozici  nejnovější údaje i v případě nového vydání (veřejných map).

České mapy do světa

Tradice českých turistických map je dlouhá a úspěšná. Tvorba map v kombinaci s terénním turistickým značením je jedním z oborů, ve kterém jsme na světě mezi nejlepšími, ne-li nejlepší vůbec. Pro oba vydavatele i jejich spolupracovníky je ctí mít možnost přenést kus této naší tradice do oblasti, která nám, Čechům, tak přirostla k srdci, a která je bezesporu jedním z nejhezčích ostrovních a pobřežních území světa.

Budeme rádi, když vám mapy usnadní orientaci při cestování – ať už při vašem kololodním putování, anebo při cyklistickém nebo turistickém pobytu, pro který si třeba vyberete některý z ostrovů.

V létě 2016 se nám podařilo dostat mapy přímo i do Chorvatska. Prodávají se na čerpacích stanicích INA na trase Záhřeb – Split – Dubrovník.Obsah,