Obsah,


Facebook YpuTube Menu

Sledujte KOLOLOĎ na Facebooku!


Podmenu

SOS

Silniční Ostrovní Speciál je kololoď, na které věnujeme zvláštní pozornost i cyklistům se silničními koly. Těm je přizpůsoben zejména výklad průvodce s doporučenými cyklotrasami i pro silničáře.

Novinka roku 2017

Buďte revolucionáři – buďte mezi prvními, kteří vezmou na kololoď svoji silničku! Zažijete silničářský ostrovní ráj, který třeba známou Mallorku v předsezónním rozježdění v lecčems překoná. Výhodou je, že vaše lodní základna je pohyblivá a každý den jezdíte jinde. A máte svoje kolo, aniž byste ho museli složitě balit do letadla anebo si na místě půjčovat nějaké, na které nejste zvyklí.

Kvalitní povrch a panoramata bez aut

Asfalt je hladší než v Česku, bez děr, mrazy netknutý, často úplně nový. Scénické, mnohdy hřebenové silnice poskytují skvělé výhledy. Provoz aut je zpravidla minimální, silnice tedy patří vám. Zvláště v květnu jsou zelené, kvetoucí a provoněné ostrovy potěchou pro vaše smysly i plíce.

Kolik a kudy se dá najet?

Na mnohých ostrovech a přilehlé pevnině můžete (ale nemusíte) natočit i dost přes 100 km denně, přičemž většinu úseků projedete jen jednou, menšinu dvakrát (zpravidla tam a zpět). Od neděle do další soboty tak můžete najet až k tisícovce kilometrů. Profil je rozmanitý, převážně zvlněný až kopcovitý. Jezdí se většinou po kvalitních silnicích střední šířky s vodorovným značením (čáry dělící i okrajové), výjimečně po užších asfaltových silničkách bez vodorovného značení.

Pro koho je SOS?

Silniční Ostrovní Speciál je nejen pro silničáře, právě jim se však výklad průvodce a itinerář přizpůsobí více než na běžné kololodi. Navíc je pravděpodobné, že se více silničářů sejde na stejné plavbě a pak spolu můžou jezdit anebo sdílet dojmy. Na logem SOS označenou kololodní plavbu se můžou vydat i jezdci na krosových (trekových) nebo horských kolech – např. partneři/partnerky nebo kamarádi silničářů – i ti dostanou informace, na které jsou zvyklí z kololodi.

Pro koho SOS není?

Pro jezdce „s klapkami na očích“, tedy pro ty, kterým je úplně jedno, kudy jedou. Pro ty, kteří trvají na velkém výběru z různých druhů specifické sportovní stravy podávané nikoliv v přesný čas, ale v delším časovém rozmezí. Pro ty, kteří trvají na přesném splnění naplánovaných jízdních dávek za každých okolností. Pro ty, kteří trvají na komfortním ubytování. Pro takové je skutečně lepší vyjet třeba na zmíněnou Mallorku do cyklistického hotelu.

Kterou plavební cestu vybrat?

Nejvíc lze na silničním kole najet na Jubilejní a Střední cestě. Pro rok 2017 jsme puncem SOS opatřili první termín Jubilejní cesty: hodně můžete najet na Hvaru, na Korčule, na Pelješci i na pevnině (dost přes 100 km každý z těchto dnů, na Pelješci možná po dva dny). Výjimkou je ostrov Lastovo, na kterém je jen 30 km silnic (chrti je ale můžou projet dvakrát tam a zpět). V pátek, event. v sobotu si můžete dát vrcholovou prémii do 1762 m n. m.

Silničáři se pochopitelně můžou zúčastnit i jiné, logem SOS neoznačené kololodi, pokud jim letošní SOS termínově nevyhovuje.

Další informace ke kololodi zde.

Zkušenosti z Jubilejní cesty jeté Radkem Malinou na silničním kole na jaře 2016 najdete zde.Obsah,