Obsah,


Facebook YpuTube Menu


Podmenu

Jedeme k moři na kole

Velkou cestu z Prahy alpskými průsmyky k Jadranu na silničních kolech podnikla skupinka průvodců, spolupracovníků GEOTOURu a přátel ve dnech 18. – 26. 7. 2019. Jízdu jsme věnovali Davidu Vávrovi, který nás naučil jezdit k moři pomalu s otevřenýma očima a duu Martin Kubeš & Libor Hubáček, kteří nám jeli vzorem, když se natěžko na favoritech oběma směry vydali skoro před 30 lety.

Cesta byla zároveň zátěžovou testovací zkouškou kolodresů „zeleňáků“, větrovek „žlutek“, kololahví, kološátků a kolobatohů – do nich jsme úspěšně vměstnali vše potřebné na cestu, např. 16 porcí zubní pasty na osobu. Nejmenovaný účastník nepral dres za celou dobu ani jednou a přesto nevzbuzoval odpor; ten materiál je prostě skvělý. I ostatní kololodní artefakty prokázaly svoji příjemnost, trvanlivost a vysokou užitnou hodnotu.

Ubytování jsme celkem bez problémů sehnali vždy na cestě. O to, kde budeme spát, jsme se začali starat zpravidla v podvečer. Za noclehy jsme platili 8 – 30 eur na osobu (nejlevnější u sedláka ve Slovinsku, nejdražší v cíli).

Ve skutečnosti jsme ujeli celkem 820 km a ačkoliv jsme jeli “dolů k moři”, nastoupali jsme celkem 10 900 metrů. Petr a Zdeněk jeli celou cestu z pražského Braníka na ostrov Grado v Terstském zálivu. Gábina se připojila i odpojila v Česku. Jana a Tomáš se připojili na česko-rakouské hranici a Dan v Alpách.

Většinou úspěšně jsme se vyhýbali většímu automotoprovozu. Cestu jsme plánovali pomocí mapy.cz. Tohle je skutečný průběh:

https://mapy.cz/zakladni?moje-mapy&x=14.0541603&y=48.0297492&z=6&cat=mista-trasy&mid=5d1a203f40a0135463c60729

(D4 mezi body 5 a 6 by bylo snazší objet údolím, D5 mezi body 2 a 4 jsme jeli přes Friesach kvůli zastávce v koloservisu, silnice přes Hüttenberg je však zřejmě hezčí a příjemnější)

Jeli jsme převážně po vedlejších silnicích, zčásti po asfaltových cyklostezkách podél větších silnic, asi 15 km po jemném makadamu a 1 km po makadamu brutálním, na kterém došlo k nejvážnějšímu defektu – průrazu pláště (D1 u Maškova mlýna jižně od Oleška na km 16).

Počasí nám přálo až na velké horko poslední tři dny (přes den kolem 35°C), kvůli tomu jsme najeli na dvousměnný jízdní režim 7-13, 18-20 a mezitím siesta.

Za hladkou jízdu děkujeme i našim koloservisům, které nám kolečka na cestu vzorně připravily:

Ivan Bačkora – Malá Chuchle www.ibm-cyklosport.cz

SP KOLO – Olbrachtova www.spkolo.cz

 Obsah,